Februártól 700 milliárd forintos hitelkerettel elindul a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram a hazai vállalatok számára – jelentette be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
Egészséges hitelezés nélkül azonban nincs fenntartható gazdasági növekedés. 2023-ban a recesszió elkerülése, a családok és a teljes foglalkoztatottság megvédése érdekében ezért tovább bővül a gazdasági védvonal – írja hétfői közleményében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A tárca közlése szerint a kormány létrehozza a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot (BGH), melynek köszönhetően hazánkban a valaha volt egyik legnagyobb, 700 milliárd forintos kormányzati hitelprogram indul meg 2023. februártól.
Mint fogalmaznak, ezzel a Kormány 2023-ban már mintegy 3000 milliárd forintnyi, azaz a GDP 4 százalékának megfelelő finanszírozási forrást biztosít a vállalatok számára a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank hitel- és tőkeprogramjain, valamint a Széchenyi Kártya (SZKP) programokon keresztül.
A Programot lebonyolító Eximbank a vállalatok számára nem csupán export-, hanem valamennyi célra felhasználható forint és euro alapú hitelt nyújt, így beruházási- és forgóeszközhitel is elérhető. A vállalatok méretmegkötés nélkül vehetik fel a hiteleket, így a kis- és középvállalatok mellett a nagyvállalatok is hozzáférnek a kedvezményes hitelekhez. A források a hitel méretétől függően kereskedelmi bankokon, vagy közvetlenül az Eximbank keresztül érhetők el, de minden hitelfelvétel mögött az Eximbank által biztosított forrás áll majd.
A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram hiteltermékei azonban rendkívül kedvező, a futamidő végéig fix kamat mellett lesznek elérhetők, forint hitel esetén jellemzően legfeljebb 6 százalékos, euró hitel esetében jellemzően legfeljebb 3,5 százalékos szinten. A Program ráadásul az energiahatékonyságot javító beruházásokhoz még ennél is kedvezőbb kamatokat kínál, folytatták.
A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram az Európai Unió által megszabott versenyjogi szempontok alapján került kialakításra, teljes körűen megfelelve annak Átmeneti Krízis Keretszabályának 2.1 és 2.3 pontjainak, valamint az Általános Csoportmentességi Rendeletben foglaltaknak. Az egyes alprogramok részletei hamarosan elérhetők lesznek az Eximbank honlapján. A Kormány minden érintettet, vállalkozást arra biztat, hogy mihamarabb tájékozódjon és éljen a Program nyújtotta rendkívüli lehetőséggel.
A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram a következő alprogramokból áll:
- Baross Gábor Újraiparosítási Forgóeszközhitel
- Baross Gábor Újraiparosítási Beruházási Hitel
- Baross Gábor Újraiparosítási Zöld Hitel
- Baross Gábor Újraiparosítási Lízing
- EXIM Export Előfinanszírozó Beruházási Hitel
- EXIM Export Előfinanszírozó Forgóeszközhitel
- Jövő Exportőrei Beruházási Hitel
- Jövő Exportőrei Forgóeszközhitel
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium a közleményt azzal tárta: a hitelprogram összességében nagyban hozzájárul, hogy 2023-ban elkerüljük a recessziót, a gazdasági növekedés elérje a 1,5 százalékot, hogy innen elrugaszkodva a magyar gazdaság újra dinamikusan, 4 százalék felett növekedjen 2024-ben.