A Ceglédi Termálfürdő Üzemeltető Kft. és a Pro Regio Nonprofit Kft. konzorciumban a TOP Plusz 2.1.1-21 pályázati felhívás keretében pályázatot nyújtott be az általa üzemeltetett Ceglédi Gyógyfürdő és Szabadidőközpont korszerűsítésére.
A 2003-ban megnyílt Gyógy- és Strandfürdő a 90-es évek műszaki megoldásaival épült meg. Ennek következményeként üzemeltetése nem gazdaságos. A tervezett fejlesztés célja a globális klíma érdekekkel és az európai uniós célkitűzésekkel összhangban, a megújuló energiatermelés minél nagyobb arányú elterjesztése, annak érdekében, hogy a különböző fosszilis energiahordozók felhasználása miatt keletkező üvegházhatású és egyéb szennyező gázok koncentrációját csökkentsük a légkörben.
A projekt megvalósulásának eredményeképpen, várhatóan közel 60-80 %-kal csökken az üzemeltetett létesítmények energiafelhasználás költsége.
Épületenergetikai fejlesztések:
- Főépület légkezelő rendszereinek korszerűsítése
- Főépületben található medencetér feletti tető hőszigetelése
- Főépületben található medencék feletti kupola cseréje, motoros nyílászárók cseréje
- Főépületben található medencetér világításkorszerűsítése
- Strand fogadóépület külső hőszigetelése, nyílászárócseréje, fűtési- és HMV rendszerének átalakítása (a geotermikus-, illetve a kísérőgáz hasznosításból származó hő fogadása érdekében)
- Aqua Centrum épület külső hőszigetelése, nyílászárócseréje, fűtési- és HMV rendszerének átalakítása (a geotermikus-, illetve a kísérőgáz hasznosításból származó hő fogadása érdekében)
- Étterem épület külső hőszigetelése, nyílászárócseréje, fűtési- és HMV rendszerének átalakítása (a geotermikus-, illetve a kísérőgáz hasznosításból származó hő fogadása érdekében)
- Épülettechnika automatizálás
Geotermikus energia hasznosítása:
– Talajszondás hőszivattyús rendszer létesítése, illetve energetikai célú termálkút rendszer létesítésének vizsgálata (termelő-, visszasajtoló kút, vezetékek létesítése) – a Fürdő területén találtható épületek (kivéve Főépület), medencék hőigényének részbeni fedezésére
Kísérőgáz hasznosítás:
– Termálvíz kísérőgáz metán tartalmának hasznosítása gázmotorral vagy közvetlen kazánba bevezetéssel – a Fürdő területén található épületek, medencék és (víz)gépészeti berendezések hő- és villamos energia igényének részbeni fedezésére.
Napenergia hasznosítás:
– Max. 499.99 kW-os napelemes kiserőmű telepítése kapcsolódó akkumulátoros tárolóval (az Önkormányzat korábbi szereplő napelemes rendszertől eltérő csatlakozási ponton csatlakozik a hálózathoz. Hálózatra termelés és értékesítés nem tervezett, erről visszwatt védelem gondoskodik majd.) – a Fürdő területén találtható épületek, medencék és (víz)gépészeti berendezések villamos energia igényének részbeni fedezésére
Vízkezelés, medencetechnológiai korszerűsítések:
– Meglévő vízműtől induló ellátóhálózat fejlesztése (termál-, gyógy- és energetikai célú vízvezeték szigetelése)
– Főépület, úszómedence, szabadtéri élmény- és gyermekmedence gépházának gépészeti, víztechnológiai felújítása
– Gyógyfürdő, strand és Aqua Centrum vízforgató gépházak elektromos felújítása
– 17 db medence vízgépészetének automatizálása
– Vízforgatós termálmedencék, úszómedence, hullámmedence, gyermekmedence thermofóliával történő lefedése
A projektben érintett terület teljes egészében önkormányzati tulajdonban van és a Ceglédi Termálfürdő Üzemeltető Kft. üzemelteti egy létesítményként. Az érintett létesítményeket a lenti ábra mutatja be, melyen az egyes épületek megjelölése a következő:
1. Főépület
2. Strand fogadóépület
3. Étterem
4. Aqua Centrum fogadóépület
5. Vízmű gépház
A projekt összköltsége: nettó 2.499.900.000 Ft
Támogatási arány: 100%
Támogatás összege: 2.499.900.000 Ft
A beszerzési és tervezési folyamatok várhatóan 2024. novemberében kezdődnek meg.
A projekt megvalósítás tervezett fizikai befejezése: 2027. december