November 16-án, szombaton ünnepi szentmise keretében a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban Szent Erzsébet-díjat adták át a Váci Egyházmegyei Karitász négy önkéntesének. Erzsébet-nap alkalmából minden évben ezzel a kitüntetéssel köszönik meg a munkáját azoknak az önkénteseknek, akik példaadó szeretettel szolgálják a rászorulókat. A díjakat Marton Zsolt váci megyéspüspök és Kovács Gábor, a Váci Egyházmegyei Karitász igazgatója adta át, majd a püspök a szentmise végén a Szent Erzsébet-kenyereket is megáldotta.
November 16-án a már felújított váci Nagyboldogasszony-székesegyházban adhatta át a Szent Erzsébet-díjakat a Karitász igazgatója és az egyházmegye főpásztora, aki szentbeszédében elsőként háláját és örömét fejezte ki, majd az evangéliumban hallott szentírási szakaszra reflektált. „Az az én parancsom, hogy szeressétek egymást – hallottuk az evangéliumban. Hogy lehet, hogy Jézus parancsba adja a szeretetet? Úgy, hogy a krisztusi szeretet nem érzelmi alapú, nem szimpátia kérdése, és nem is csak azt kell szeretnem, akivel megéri jóban lennem, hanem mindenkit. Ez nem azt jelenti, hogy a másik ember önző vágyait kiszolgálom, hanem az evangéliumot, mint kincset, az abszolút jót, az igazat, a szentet, magát Jézus Krisztust adom a másiknak, barátnak, ellenségnek, szimpatikusnak, antipatikusnak.”
A püspök elmondta; a szeretet döntés, amit a Karitász munkatársai is nap mint nap meghoznak, nem pusztán a jótékonykodással, hanem a tudatos Krisztus-közvetítéssel, a tudatos evangéliumi önátadással. Ünnepnapja alkalmából megemlékezett a magyar származású Skóciai Szent Margitról is. „A királyné népének jótevője, a szegények segítője, az Egyház pártfogója volt. Egyházi reformok fűződnek nevéhez: egységesítette a liturgiát, rendezte az egyházi visszásságokat; templomokat, kolostorokat építtetett. Különös figyelmet fordított a betegekre és a szegényekre, iskolákat nyitott. Margit nem valamit adott a segítségre szorulóknak, hanem önmagát, és ezzel Istent adta nekik. Ez a karitász, a szeretetszolgálat hivatása: Isten magatartását utánozni, szeretni és tenni a jót.” A püspök a prédikáció végén elmondta; nem azért tesszük a jót, hogy jutalmat kapjunk érte, mégis fontos időről időre kifejezni megbecsülésünket.
A szentbeszéd után az önkéntesek elismerő oklevélben részesültek. Idén négy önkéntes, Illés Mária, Huszárné Millye Bernadett, Stefkó Istvánné és Dosztál Veronika kapta meg a Szent-Erzsébet díjat karitatív munkájáért.
Huszárné Millye Bernadett
Bernadett a ceglédi Szent Kereszt Karitász vezetőhelyettese. A szerteágazó karitászos tevékenység minden mozzanatában részt vesz. Nem kényszerből, hanem szívvel-lélekkel végzi tevékenységét évek óta, sok területen igyekszik a nehéz körülmények között élő családok testi-lelki támasza lenni. A helyi Karitász időnként összehívja segítettjeit, akik számára Bernadett kézműves foglalkozást is vezet, illetve segédkezik a rászorulók megvendégelésében. Rendszeresen látogatja a helyi szociális otthon lakóit. Minden egyházközségi rendezvény aktív vezetője és szervezője.
A szentmisén koncelebrált Kiss Balázs László állandó diakónus, az egyházmegyei karitász lelkivezetője. A misét követően kiosztották a megáldott Erzsébet-kenyereket is; ezzel párhuzamosan a helyi karitász csoportok is szerveztek Erzsébet-kenyér osztást az egyházmegye több településén. A szentmiséken megáldott kenyereket a családok és a karitászönkéntesek elviszik otthonaikba, vagy megajándékoznak vele egy-egy rászorulót, akinek szüksége van a gondoskodó szeretet megtapasztalására. A megszentelt kenyerek arra emlékeztetnek, hogy a karitász, a szeretet cselekedetei mindannyiunk kötelessége, hisz az önzetlen, a segítő, a cselekvő szeretet nyelvét mindenki megérti. Erre a segítő szeretetre adott példát Szent Erzsébet is.
Gratulálunk a díjazottaknak, Isten áldását kérjük életükre és szolgálatukra!