A gazdasági tevékenységet leíró úgynevezett TEÁOR-kódok lényegében több mint 15 éve nem frissültek, ezért számos, ma már a mindennapjaink részét képező foglalkozás vagy iparág tevékenységét nem lehet igazán specifikusan besorolni.
Érdemes azonban odafigyelni, mert a KSH, azért, hogy egyszerűsítse a gazdasági szervezetek feladatát, a rendelkezésére álló adatok alapján új TEÁOR-főtevékenységkódot állít be. Ha ezt valaki nem fogadja el, a NAV-nál 2025. július 1-ig jelentheti be a változtatási igényét.
A TEÁOR-osztályozás hazai felhasználása rendkívül széles körű, mind statisztikai, mind közigazgatási célra számos terület alkalmazza. A gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) jelenleg hatályos változata, a TEÁOR’08 2008. január 1-je óta van érvényben. Az azóta elmúlt közel 17 évben a gazdaság rohamos fejlődésen ment keresztül, új tevékenységek jelentek meg a piacon, amelyeket a 2008-as osztályozás még nem tartalmazott, az új tevékenységek egy részét a jelenlegi kategóriákba már nem lehet besorolni.
Amíg 2008-ban például a videókazetta gyártása és a videókazetta kölcsönzése népszerű, sok-sok gazdasági szervezetet érintő tevékenységek voltak, az új osztályozásból ezek kikerültek, mert ezek szinte teljesen megszűntek.
Nemcsak új tevékenységek kapnak besorolást és szűnnek meg régiek, hanem már meglévő tevékenységek is átkerülhetnek más kategóriába.
A revízió eredményeképpen a mostani 21 nemzetgazdasági ág helyett 22 lesz az új osztályozásban, mert a „J – Információ, kommunikáció” nemzetgazdasági ág kettévált „J – Kiadói tevékenység, műsorszolgáltatás, tartalomszolgáltatás és -terjesztés” valamint „K – Távközlés, számítógépes programozás, információ-technológiai szaktanácsadás, számítástechnikai infrastruktúra és egyéb információs szolgáltatások” nemzetgazdasági ágakra. A „J” nemzetgazdasági ág megosztását szintén gazdasági trend indokolja, 2008-hoz képest egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az információs, kommunikációs tevékenységek, több és részletesebb ágazatra és szakágazati kódra van szükség ezen tevékenységek kategóriákba sorolásához.
A régi és az új osztályozási rendszer számos kódja azonban megegyezik, ezért a legtöbb szervezet nem tapasztal majd a váltásból érdemi változást. A KSH a szervezetek adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a rendelkezésre álló információk alapján minden egyes szervezetre beállít egy TEÁOR’25 főtevékenységkódot.
Amennyiben az adott gazdasági szervezet elfogadja a KSH által megajánlott főtevékenységkódot, akkor nincs további teendője.
Ha nem fogadja el a megajánlott főtevékenységkódot, akkor a változtatási igényét a NAV-nál kell bejelentenie 2025. július 1-ig. Azon gazdasági szervezeteknek, amelyeknek a főtevékenységkódját a létesítő okiratuk tartalmazza, elegendő a módosítást a létesítő okiratuk első módosításakor végrehajtani. Mindez nemcsak a főtevékenységkódra, hanem – amennyiben a gazdasági szervezet rendelkezik vele – az egyéb tevékenységekre és azok kódjaira is igaz, csupán annyi különbséggel, hogy amennyiben az egyéb tevékenység többfelé szétválik, akkor nem történik automatikus átfordítás.
Az átállás megkönnyítése érdekében a KSH készített egy TEÁOR’25 kódkereső programot, valamint a fordítókulcsra építő TEÁOR’08–TEÁOR’25 átkódoló programot.
A cégnyilvántartási bejegyzésre kötelezett szervezetek 2024. december 31. napját követően, de legkésőbb a cégjegyzékben vezetett adataik 2025. július 1-jét követő első változásakor kötelesek a cégbíróságnak benyújtani a létesítő okiratuk TEÁOR’25-nek megfelelő módosítását.
Ha a létesítő okirat módosítása kizárólag a TEÁOR’25-nek való megfelelést szolgálja, a változásbejegyzési kérelem illeték megfizetése nélkül terjeszthető elő.
A civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek nyilvántartási bejegyzésre kötelezett szervezeteknek a létesítő okiratában nem kötelező feltűntetni a TEÁOR-kódokat. Amennyiben egy szervezet létesítő okirata viszont tartalmaz TEÁOR’08 szerinti kódokat, akkor azokat – a rendkívüli átsorolásra való tekintettel – elegendő a civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek létesítő okiratának első módosításakor átvezetni. Itt is igaz, hogy ha a létesítő okirat módosítása kizárólag a TEÁOR’25-nek való megfelelést szolgálja, a változásbejegyzési kérelem illeték megfizetése nélkül terjeszthető elő.
Az egyéni vállalkozók és az adószámmal rendelkező magánszemélyek, azaz összességében az önálló vállalkozók tevékenységének nyilvántartására az ÖVTJ-kód szolgál. Az önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke (régebben szakmakód jegyzék) olyan 6 számjegyű kód, amelynek első 4 számjegye megegyezik a TEÁOR-ral. Így a TEÁOR-váltás ÖVTJ-váltást is maga után von.
A 2025-től hatályos ÖVTJ struktúrája, valamint a régi és az új változat közti fordítókulcs a KSH honlapján elérhető.
A KSH az önálló vállalkozók esetében a főtevékenységre új ÖVTJ-kódot állít be. Ez a kód meghatározza a TEÁOR’25-öt és a TEÁOR-on keresztül a statisztikai számjelet is. Legkésőbb 2025. január 31-ig minden nyilvántartás már az új TEÁOR’25 főtevékenységkódokat tartalmazza.
Amennyiben az önálló vállalkozók nem értenek egyet a megajánlott ÖVTJ-kódokkal, akkor a TEÁOR-hoz hasonlóan az adóhatóságnál tudnak változást kezdeményezni. Azon egyéni vállalkozók, akik az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szerepelnek, az Ügyfélkapun keresztül is tudnak módosítást indítványozni. A bejelentési kötelezettség határideje szintén 2025. július 1.
A mezőgazdasági őstermelők vagy adószámmal rendelkező, vagy adószám nélküli magánszemélyek. Az őstermelői nyilvántartás ugyan nem tesz különbséget főtevékenység és egyéb tevékenység között, az adószámmal rendelkező körnél azonban az adóhatóság nyilvántartja a főtevékenységkódokat. A mezőgazdasági őstermelőkre a TEÁOR-váltás és az ÖVTJ-váltás vonatkozásában azok a feladatok érvényesek, mint az adószámmal rendelkező magánszemélyek esetében.
forrás: portfolio.hu